Przejdź do treści

Szczepienia przeciwko grypie to realna korzyść

Szczepienia przeciwko grypie to realna korzyść

Szczepienia przeciwko grypie to realna korzyść, dzięki której można uniknąć zachorowania oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań. Zbliżamy się do kolejnego sezonu grypowego, dlatego warto jak najszybciej poddać się zalecanemu szczepieniu ochronnemu i zabezpieczyć się przed grypą.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na świecie na grypę choruje od 330 milionów do 1,6 miliarda ludzi, z których od 500 tysięcy do 1 miliona umiera. W Polsce w obecnym sezonie epidemicznym zachorowało już ponad 4,5 mln osób (4 675 328). Największa zapadalność dotyka zwykle dzieci i nastolatków, podczas gdy najwięcej zgonów występuje w grupie osób starszych.

Według obowiązujących międzynarodowych zaleceń, w tym także i polskich, przeciw grypie powinny szczepić się wszystkie osoby, które chcą ustrzec się grypy i jej powikłań. Jednak szczególne zalecenia dotyczą osób z tzw. grup ryzyka m.in.: osoby w podeszłym wieku (powyżej 55 lat), przewlekle chore, zdrowe dzieci od 6 miesiąca do 18 roku życia oraz kobiety w ciąży lub planujące ciążę. Szczegółowe informacje dotyczące zaleceń znajdują się w Komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 31 października 2017 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2018 rok (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2017 r. poz. 108).

Zaszczepić powinny się również osoby, które mogą przenosić grypę na osoby z grup wysokiego ryzyka oraz osoby zdrowe mogące stanowić źródło zakażenia dla tych osób. Są to m.in. pracownicy ochrony zdrowia, szkół, handlu, transportu oraz inne osoby narażone na kontakty z dużą liczbą ludzi.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy może zaszczepić się przeciwko grypie. Do najważniejszych przeciwwskazań należą: ostre choroby gorączkowe, udokumentowane uczulenie na białko jaja kurzego (każdy gabinet musi mieć zestaw antywstrząsowy), uczulenie na śladowe ilości antybiotyku zawarte w szczepionce (split- neomycyna, subunit-gentamycyna), zespół Guillaina-Barrégo stwierdzony w okresie 6 tygodni od poprzedniego szczepienia przeciwko grypie.

W tym sezonie w Polsce pacjenci skorzystają ze szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą.

 

Wróć