Przejdź do treści

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu zaproponowanym przez Światową Organizację Zdrowia jest ,,Tytoń a zdrowe płuca”.

            Hasło ma na celu zwiększenie świadomości na temat negatywnego wpływu tytoniu na płuca – od raka po przewlekłe choroby układu oddechowego oraz podstawowej roli, jaką płuca odgrywają dla zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich ludzi.

            Coroczna kampania jest okazją do podniesienia świadomości na temat szkodliwych i śmiertelnych skutków używania tytoniu oraz zniechęcenia do używania tytoniu w jakiejkolwiek formie. Palenie tytoniu jest silnym uzależnieniem wymagającym zastosowania odpowiedniego leczenia.

Palenie szkodzi, nie trzeba chyba nikogo o tym przekonywać. Zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje negatywne działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera wiele innych szkodliwych, rakotwórczych substancji chemicznych.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie, w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, organizuje punkty informacyjno-edukacyjne połączone z pomiarem tlenku węgla w wydychanym powietrzu dla uczniów, nauczycieli , pracowników szkół oraz społeczności lokalnej. Prowadzi rozdawnictwo materiałów edukacyjnych dotyczących szkodliwości palenia papierosów, rozmowy indywidualne, pogadanki.

Wróć