Przejdź do treści

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE

Sezon na grzyby tuż, tuż. Grzybobranie i spacery po lesie są ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu Polaków. Tylko jak ustrzec się przykrych, a czasem bardzo niebezpiecznych skutków jedzenia grzybów?

RADY GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO I LEKARZY:

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą się pojawić już po kilku godzinach od ich zjedzenia. Niektóre symptomy mogą wystąpić znacznie dłużej dopiero po kilkunastu. Przy zatruciu grzybami możemy mieć początkowo objawy podobne do niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego.

Objawy, których nie powinno się bagatelizować:

  • nudności
  • wymioty
  • ból brzucha i głowy
  • podwyższona temperatura ciała

Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości rożnych toksyn w poszczególnych odmianach grzybów, ilości spożytych toksyn i predyspozycji organizmu człowieka, który je jadł. W ciężkich przypadkach mogą się pojawić halucynacje i zaburzenia neurologiczne. Mogą się również pojawić objawy, których nie wiążemy z zatruciem: łzawienie, zaburzenie widzenia, pocenie, zaczerwienienie twarzy i uczucie gorąca.

Należy pamiętać że w przypadku zatruć trującymi grzybami czas odgrywa najważniejszą rolę. Im szybciej zacznie się leczenie, tym większe szanse na uratowanie zdrowia, czasem nawet zdrowia! Im dłuższy okres utajenia – nawet do 2-6 dób, tym zatrucie jest groźniejsze. Jeśli wymiotujesz, zabezpiecz w torebce foliowe treść – ułatwi to analizę i przyspieszy właściwe leczenie.

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy zatruciu grzybami

Jeśli wkrótce po zjedzeniu grzybów wystąpią objawy zatrucia należy jak najszybciej zapewnić pomoc lekarską: wezwać pogotowie lub przewieźć chorego do szpitala.

Czekając na pomoc lekarską można sprowokować wymioty.

Należy pamiętać, że osobie z objawami zatrucia grzybami (lub podejrzeniem zatrucia) nie podaję się mleka ani alkoholu – przyspieszają przenikanie toksyn do organizmu. Pamiętaj też by nie bagatelizować dolegliwości, które występują po spożyciu potraw z grzybami. Zbyt późna reakcja i brak odpowiedniego leczenia mogą spowodować nieodwracalne skutki w organizmie lub śmierć.

Czy wiesz, że: MITEM jest, że grzyb nadgryziony przez zwierzę jest jadalny? Okazuje się, że ślimaki chętnie żerują na muchomorach! Podobnie jest z ostrym zapachem, wybarwianiem się przekrojonych na niebiesko oraz gorzkim smakiem grzybów trujących! Jeśli nie masz pewności czy grzyb jest jadalny nie jedz go!

Leczenie zatrucia grzybami

Leczenie polega głownie na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Stosuje się również leczenie objawowe. Hospitalizacja, w zależności od stopnia zatrucia trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Badaniu powinny się także poddać inne osoby spożywające te same potrawy z grzybów.

Kto nie powinien spożywać potraw z grzybów?

Stanowczo odradza się spożywania potraw z grzybów osobom o obniżonej odporności oraz:

  • kobietom w ciąży
  • dzieciom
  • osobom starszym
  • osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego

Rozpoznawanie grzybów

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz dużego doświadczenia. Zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność. Najczęściej zatruciom ulegają ludzie, którzy przeceniają swoją wiedzę o grzybach niż ci zbierający okazjonalnie.

Jeśli masz wątpliwości, nie zrywaj ich lub udaj się do najbliższej placówki stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni, czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące. Pomóc w rozpoznaniu grzybów w trakcie zbierania mogą Atlas grzybów i aplikacje mobilne ułatwiające identyfikację poszczególnych gatunków. Najtrudniej rozpoznać osobniki młode, nie w pełni jeszcze rozwinięte i wykształcone.

Wróć